Nlp Eğitimi

Mükemmel performans ile ortalama performans arasındaki farkı yaratan fark nedir?
NLP, 1970’li yılların başında matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder’ın belirli becerilere sahip olan insanlar ile bu becerilerde mükemmeleşmiş insanlar arasındaki farklılıkları ortaya koyma çalışmalarıyla Kaliforniya’da doğmuştur.
Bandler ve Grinder, mükemmel performansa sahip insanları modellemiş ve bu performansa diğer insanların da ulaşabilmeleri için gerekli teknikleri oluşturmuşlardır.

 İş dünyasında ağırlıklı olarak Robert Dilts ve John La Valle önderliğinde ilerleyen NLP, şirket çalışanlarının performanslarını artırmalarına önemli ölçüde destek vermesiyle şirketler tarafından tercih edilmektedir.

 NLP, mükemmellik ve kaliteyi inceler. Göze çarpan kişi ve organizasyonların bu göz alıcı sonuçları nasıl elde ettiklerini araştırır. Bu metotlar diğer insanların da aynı ya da benzer sonuçlara ulaşmaları için onlara öğretilebilir. Bu sürece modelleme adı verilmektedir.
 NLP, modelleme yapmak için öznel deneyimlerimizi nasıl yapılandırdığımızı, değerlerimiz ve inançlarımızın neler olduğunu ve duygularımızı nasıl yarattığımızı araştırır. Deneyimlerimizin sonucunda iç dünyamızı nasıl yapılandırdığımızı ve ona nasıl anlam yüklediğimizi inceler. Hiçbir olay kendi içerisinde bir anlam taşımaz, ona anlamı biz veririz ve farklı insanlar aynı olaya farklı anlamlar yükleyebilirler. NLP, içimizdeki deneyimi araştırır.

 NLP en iyi iletişimcileri incelemiş ve insan iletişimindeki sistemsel yapıyı kurmuştur. Mükemmel insanları modelleme yolu ile pratik araç ve metotlar geliştirmiştir. Bu araçlar iş dünyasında, işe alma, eğitim, satış, müzakere ve yönetimde; iş dünyası dışında ise eğitim, hukuk ve spor alanlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte NLP sadece teknik ve araçlardan ibaret değildir. NLP, merak, keşif ve eğlence çerçevesi üzerine kurulu bir düşünme biçimidir. 

 Değişmek, yaşamımızın akışını değiştirmek cesaret isteyen bir iştir, şu ana kadar yaptıklarımızdan vazgeçerek yeni ufuklara yelken açmak ancak gözü pek insanların işidir.

Eğer gerçekten değişmek istiyorsak ben olmaktan vazgeçip başka birisi olmaya hazır olmalıyız, eğer buna hazır değilsek hemen NLP ile ilgilenmeyi bırakmalıyız.

 Bu güne kadar yaptığımız şeyleri yaparsak aynı sonuçları alırız, farklı sonuçlar almak istiyorsak farklı şeyler yapmalıyız, bu da şu an olduğumuzdan farklı birisi olmamızı gerektiriyor.

NLP Nedir? Faydaları nelerdir?
 
NLP; Nöro Linguistic Programing; zihin dili programlaması demektir. 1970’ li yılların başında Richard Bandler ve John Grinder tarafından oluşturulmuştur. NLP İnsan mükemmeliği üzerine yapılan bir çalışmadır. Varsayımlarından biri de insanların sonsuz kaynaklara sahip olduğudur.

NLP insanların yaşadıkları deneyimler hakkında çok etkili bir modeldir. Her türlü insan davranışını köklü ve kalıcı bir şekilde çabucak ve kolayca değiştirilmesini sağlar.

NLP, size pratik olarak uygulayabileceğiniz, nasıl davranmanız gerektiğini, kendinizle ve diğerleriyle nasıl etkili iletişime geçebileceğiniz ile ilgili bazı araçlar sunar.

- NLP Fobileri ve hoş olmayan duygusal tepkileri iyileştirebilir. Çünkü korkmayı öğrendiğimiz gibi korkmamayı da öğrenebiliriz.

-Öğrenme güçlükleri (yazma ve okuma problemleri vb) olan çocukların ve yetişkinlerin bu engelleri aşmalarına katkıda bulunabilir.

-Sürdürmeyi kesinlikle istemedikleri (sigara,alkol,aşırı yeme, uykusuzluk vb) alışkanlıkları bir kaç seansta ortadan kaldırabilir.

-Aile, çift ve kurumların iç ilişkilerini ve karşılıklı iletişimlerinin daha doyurucu ve üretken olmasını sağlayacak değişiklikleri gerçekleştirebilir.

-Birçok fiziksel problemi (Psikosomatik olarak kabul edilen ve edilmeyen bazı problemleri) bir kaç seansta iyileştirebilir.

Evet, bunların hepsi güçlü iddialardır. Bununla birlikte NLP uygulayıcıları bu iddiaları sağlam ve gözle görülür sonuçlarla destekleyebilecek durumdadırlar.

NLP’nin başarabilecekleri yeni değildir. Bir çok insan davranışlarında mucize değişimler ve iyileşmeler zaten geçmişte de gözlemlenmiştir. Bunları olağan dışı bir şekilde kendiliğinden kullanmayı öğrenmiş insanlara rastlamak her zaman mümkündür.

NLP’ yi araçlardan oluşan bir bütün ve koçluğu da belirlenen hedeflere ulaşmanıza yardım eden bir yapı olarak değerlendiririz ve ikisi birlikte işe yarar bir sistemdir.Çünkü başarıya odaklanan pratik yaklaşımları birlikte sunarlar.

NLP ‘yi anlamanın ve kullanmanın faydaları size şunlar olacaktır;

Gerçekten istediğiniz şeyin ne olduğunu, hedefleri gerçekleştirme, problemleri çözmek için yeni yollar bulma, başkalarında hayran olduğumuz yetenekleri kazanma, zamanınızı daha etkili bir şekilde kullanma, amaç duygunuzu geliştirme, değerleriniz konusunda net olma ve davranışlarınızı değerlerinize göre düzenleme, inançlarınızın size hedefleriniz doğrultusunda nasıl yardım edeceği veya sizi nasıl sınırladığının farkına varıp değiştirebilme, ihtiyacınız olan değişimleri yapabilen, negatif deneyimlerinizin üstesinden gelip yeni bir bakış açısı geliştirip, başarısızlıkla sadece geri bildirim olarak çerçeveleme, hedefiniz, yapmak istediğiniz ne olursa olsun kendinize güvenme gibi konularda net olmanızı ve adım atmanızı sağlayacaktır.

İyi çalışmayan dev bir buhar kazanı sistemini çalıştırması için çağrılan bir kazancıyla ilgili eski bir hikaye anlatılır. Kazancı mühendisin anlattığı problemleri dinledikten ve bir kaç soru sorduktan sonra kazanın bulunduğu odaya girer. Sesleri dinler ve boruları elleriyle yoklar. Alet çantasına uzanıp küçük bir çekiç çıkarır ve parlak kırmızı kapağa bir kere vurur. Bu hareketi yapar yapmaz bütün sistem tıkır tıkır işlemeye başlar. İşletme sahibi ertesi gün bin dolarlık faturayla karşılaşınca kazancının kazan dairesinde sadece on beş dakika kaldığını ve fiyatın çok fahiş olduğundan yakınır. Kazancının ona gönderdiği fatura şöyledir;

Çekiçle vurmak: 50

Nereye vurulacağını bilmek: 999,50

Toplam: 1.000,00

NLP, ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını bilmektir.

NLP Sertifika Programları

NLP  (Neuro Linguistic Programing) Sertifika Programları, özellikle çok fazla zamanı olmayan, kısa bir dönem içerisinde programın önemli noktalarını kavramak isteyenler katılımcılara göre tasarlanmıştır.
Özellikle kariyer merdivenlerini hızla tırmanıp rakiplerinden bir adım önde olabilmek isteyenler için çok uygundur. İş hayatında kabul gören bu sertifika programları size kariyeriniz ile ilgili hedeflerinize daha kısa zaman ulaştıracaktır.
NLP  (Neuro Linguistic Programing) Sertifika Programlarımız, en az 3 gün en çok 6 aya kadar uzayabilir. Ayrıca, NLP  (Neuro Linguistic Programing) sertifika programları sonrası birçok şirkette staj olanağı sağladığı için kısa bir dönemde kendinizi geliştirip iş yaşamına atılabilir veya kariyerinizde hızla yükselebilirsiniz.
SAYGIN NLP  DANIŞMANLIK INTERNATIONAL ve MTI (Mind Training İnstitute) işbirliği ile  Düzenlediğimiz NLP  (Neuro Linguistic Programing)  
Amerika'dan İngiltere'ye, Almanya'dan Avustralya'ya kadar uzanan 5 kıtada  kabul gören eğitim sistemleriyle çalışmalar yapmaktadır.

NLP Sertifika Programları:

NLP Diploma Eğitimi

NLP Practitioner Eğitimi

NLP Master Practitioner Eğitimi

NLP Trainer

Master Trainer

NLP  (Neuro Linguistic Programing)  Sertifika Programlarımızın Avantajları

Üniversiteyi bitirdiniz ama iş yaşamında konunuzla ilgili daha derin bilgiye ihtiyacınız olduğunu anladınız. Zamanınız kısıtlı, üstelik bütçeniz de sınırlı. NLP  (Neuro Linguistic Programing)  Sertifika programları ile kısa süre içinde, ilgi duyduğunuz meslek hakkında yeni beceriler, uluslararası deneyim ve bazen de iş deneyimi kazanırsınız. NLP  (Neuro Linguistic Programing) Sertifika programları lisans veya yüksek lisans programlarına oranla çok daha hızlı ve ucuzdur.Başvuru koşulları nispeten daha kolaydır. İş yaşamınızın size sunduğu kısıtlı zaman diliminde kendinize uygun herhangi bir tarihte başlayan programı bulma şansınız yüksektir.Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp teknikleri - nlp nedir - kişisel Gelişim - nlp sesli sozluk - nlp Kitapları - nlp ingilizce -

Yorumlar