NLP Nedir?

NLP ( Neuro Linguistic Programming ) dilimizde Sinir Dili veya Duyu Dili programlaması şeklinde telaffuz edilmektedir. Fakat bu ifade çok açık olmamakta,  insanların anlaması ve yaşam içerisinde ne işe yaradığına dair de bir kolaylık sağlamamaktadır. NLP, en basit tanımıyla bir modelleme sistemidir. NLP, bireyin olduğunun daha iyi versiyonu olabilmesi doğrultusunda çalışma yapar. Düşünceler zihinde, duygular ise beden üzerinde kodlanır. NLP, bireyin geçmiş yaşantısıyla barışmasını, geçmişte yaşanılan negatif duyguların silinmesine ve  hafızada bulunan dosyaların  kapatılması konusunda bireye yardımcı olur. Endişe, korku, fobi, iç ses, inançların değiştirilmesi gibi çok sayıda çalışmayı kapsar. Bunlardan kurtulmakla geçmişin olumsuzluklarından arınıp, kişinin hafiflemesine ve geleceğine doğru bir şekilde odaklanmasını sağlar. Bugün içerisinde yaşamayı ve geleceği planlama konusunda faydalı olur.

NLP nin açılımına baktığımız zaman, Nöro, Dilbilimi ve Programlamanın ne anlam taşıdığını açıklamamız gerekmektedir. Nöro; Beynimiz ve bütün duyu organlarımızı kullanarak dünyayı ne şekilde algıladığımızla, neler hissederek yaşamımızı sürdürdüğümüzle ve bunları aklımızda nasıl canlandırdığımız konularıyla ilgilenir. Düşünmeye ve algılamaya, yani herhangi bir davranışın temelini oluşturan zihinsel süreçlere ve sinir sistemine yapılan bir göndermedir. Kısacası bu kavram ile görme, işitme, hissetme, tatma ve koku alma gibi duyusal nörolojik durumlar kastedilmektedir.

Dilbilimi; Dil kullanımımız, yaşama bakışımızı kelimelerle nasıl biçimlendirdiğimizle, nasıl yansıttığımız konusuyla ilgilenir. Dil olmadan bilinçli düşünceyi beyinde canlandırmak zordur. Düşüncelerimizi ve onları ifade etme tarzımızı değiştirebilirsek, davranışlarımızı da o düzeyde değiştirebiliriz. Programlama kelimesi ise kendimizi farklı, yeni, olumlu biçimlerde düşünmeye, konuşmaya ve yeni davranışlar edinmeye yönlendirmektir. Diğer bir ifade ile programlama ile davranış ve sonuç üzerinde istenilen değişiklikleri gerçekleştirmek için duygular ve inançlar dahil olmak üzere düşüncelerimizi düzenleme şeklimiz kastedilmektedir.

Bireyin iç dünyası sorunlu, huzursuz, mutsuz ve karmaşık durumlar içindeyken ağzından olumlu yada pozitif ifadelerin çıkması kesinlikle mümkün değildir. Bireylerin iç dünyasının daha net hale gelmesine, ruhsal dinginliğe ulaşmasına ve arzu ettiği yönde düşünce ve davranışlarının farkına varmasına ve değiştirmesine, dönüştürmesine katkı sağlar. NLP çalışmalarının temeli ve en önemli unsurları 3 önemli insanı  incelemekle  ve bu kişilerin düşünce yapıları, kullandıkları sözcükler ve davranış modelleri üzerine çalışma yapma yoluyla başlamıştır. Bu kişiler Gestalt terapisinin kurucusu olarak bilinen Fritz Perls, Aile terapisi konusunda dünyanın ilk akla gelen insanı durumunda olan olan Virgina Satir ve dünyaca ünlü hipnoterapist Milton Erickson'dır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.İzmir NLP Uzmanlık eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki NLP Trainer eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki NLP Trainer Eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp eğitimi - nlp eğitimleri - nöro linguistik programlama -

Yorumlar