NLP Teknikleri

NLP, beynimizin fonksiyonunu anlama ve onu en etkin şekilde kullanma tekniklerini öğreten bilimsel temele dayanan bir düşünce sistemidir. Tüm sistemlerde olduğu gibi kendi temelinde de bir mantıksal düzeni vardır. Bu düzeni çok iyi anlarsanız, sistemi çok iyi kullanabilirsiniz. Çünkü NLP, bilinçli kısmımız ile davranışlarımızı yönlendiren bilinçdışı kısmımız arasında  kullanabileceğimiz iletişim yeteneklerine sahip olmamızı sağlar. Anlama yeteneğimiz ile bilincimizin içinde olan tüm algılar, beynimize sinir uçları ile ulaşır. Dil ise, düşüncelerimizi denetlemede ve diğer insanlarla iletişimimizde önemli bir rol oynamaktadır. Beynimiz, bunun sonucunda kişisel davranışlarımızı bir bilgisayar gibi programlayarak hayata geçirir. Varsayımlar NLP''nin kullandığı tüm model ve teknikleri esas itibariyle iki temel varsayıma dayanmaktadır:

1. Harita yaklaşımı: Etrafımızdan, sürekli olarak, işleyebileceğimizden çok daha fazla sayıda uyarı alırız ve bu uyarıları kendi kişisel filtrelerimizden geçirdikten sonra algılarız. ''Kişisel filtre'', insanın yapısına, düşünce biçimine, sahip olduğu inançlara, o anda içinde olduğu fiziksel-ruhsal duruma bağlı bir şekilde değişir. Bir başka deyişle, biz çevreden bize ulaşan uyarıları her zaman için kendi kişisel yorumumuzu katarak algılarız. Bunun doğal sonucu olarak mutlak gerçeği değil, algıladığımız gerçeği bilir, ona yönde davranırız. Her bireyin şahsına göre oluşturduğu bu ''gerçek''lere ''harita'' (veya nöro-lengüistik harita) ismini veriyoruz.

2. Sistem yaklaşımı: Gerek insanın kendi içerisinde barındırdığı süreçler, gerekse diğer insanlarla ve çevresiyle etkileşimi sistem bir dahilindedir. Bireyler, toplumlar ve evren, birbiriyle sürekli olarak etkileşim halinde bulunan karmaşık bir sistemler ve alt-sistemler bütünü meydana getirir. Bu sistemin herhangi bir parçasını sistemden çıkartmak (izole etmek) mümkün değildir. NLP varsayımlarına baktığımızda insanların tam ve doğru olarak, yani salt anlamdaki, gerçeği bilmesi olanaksızdır. Bu durumda hedeflenen, ''doğru harita''yı meydana getirmek değil, sistem yaklaşımına uygun olarak en ''zengin harita''yı oluşturmaktır. Bir problem karşısında ne kadar çok davranış alternatifi bulunuyorsa başarı şansı da bu çeşitlilikle doğru orantılı olarak artar. Mükemmelliğe ulaşmış kişiler, çok çeşitli bir takım bakış açıları ve çok miktarda davranış seçenekleri içeren haritalara sahip olan kişilerdir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. İzmir NLP eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki NLP eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki NLP eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp eğitimi - nlp eğitimleri - nöro linguistik programlama -

Yorumlar